مقالات

دلایل وجود نویز در سیستم صوتی ماشین + راهکارهای رفع آن

نویز در سیستم صوتی

احتمالا 50% از افرادی که سیستم صوتی بر روی ماشین خود دارند، صدای نویز به گوششان آشنا باشد. اما دلیل به وجود آمدن این نویز ها چیست و چگونه میتوانید از دست آنها خلاص شوید؟ با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا با این موارد آشنا شوید.

 

نویز سیستم صوتی ماشین چیست؟

به هر گونه صدای ناهنجار و یا اضافی که از سیستم صوتی ماشین به گوش برسد نویز سیستم صوتی ماشین گفته می شود. نویز در سیستم صوتی می تواند به صورت های مختلفی در ماشین رخ دهد. برای مثال به گوش رسیدن صدای زوزه و سوت یکی از رایج ترین مواردی است که در صورت بروز مشکل در سیستم صوتی به گوش راننده می رسد.

همچنین صدا های اضافی در برخی موارد ممکن است که با افزایش و کاهش دور موتور کم تر و بیش تر شوند، یعنی با افزایش دور موتورصدای نویز بالاتر رفته و با کاهش دور موتور صدای نویز سیستم صوتی ماشین کم تر شود که در هر صورت بروز این مشکل یک اتفاقا کاملا کلافه کننده می باشد و می بایست هر چه سریع تر نسبت به رفع ایراد در سیستم صوتی ماشین اقدام نمود.

 

میدبیس ومیدرنج چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

 

توصیه ای که برای افراد داریم این است که اگر قصد نصب سیستم صوتی جدید و به روزی را برای وسیله ی نقلیه ی خود دارند بهتر است این کار را در نمایندگی های معتبر و توسط افراد دارای مهارت انجام دهند تا حدالامکان از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری به عمل بیاورند.

نویز سیستم صوتی خودرو

نویز سیستم صوتی ماشین تحت تاثیر چه مواردی به وجود می آید؟

نویز سیستم صوتی ماشین زمانی که به وجود می آید ممکن است تحت تاثیر چند مورد باشد. برای مثال زمانی که ورودی آمپلی فایر دارای قدرت کافی نبوده و ضعیف باشد ممکن است در ماشین خود شاهد به گوش رسیدن صدا های ناهنجار و اضافی از سیستم صوتی خود باشید. برای از بین بردن نویز در این زمینه نیز حتما می بایست از افراد دارای مهارت کمک بگیرید.

از جمله دیگر مواردی که ممکن است وجود ایراد در سیستم صوتی ماشین ناشی از آن باشد ضعیف بودن بدنه ی خودرو می باشد. در صورتی که ماشین شما از نظر بدنه ضعیف باشد و از نظر ضخامت و محکم بودن دارای قدرت آنچنانی نباشد ممکن است شاهد نویز سیستم صوتی ماشین به این دلیل باشید.

 

کراس اور باند چیست و چه وظیفه ای دارد؟

 

یکی از عواملی هم که ممکن است باعث ایجاد نویز در سیستم صوتی ماشین شود انتخاب نادرست مسیر سیم کشی می باشد. این مورد معمولا به دلیل سهل انگاری فرد نصب کننده ی سیستم صوتی ممکن است رخ دهد.

از جمله دیگر مواردی که ممکن است نویز سیستم صوتی ماشین به دلیل آن اتفاق بیفتد قطع شدن و یا دچار مشکل شدن بخش منفی کابل RCA و همچنین، اگر زمانی که سیستم صوتی روشن است کابل RCA را بکشید، ممکن است این مشکل رخ دهد.

موارد ذکر شده از جمله شایع ترین مواردی است که ممکن است هر گونه ایراد و نویز در سیستم صوتی ماشین تحت تاثیر آن ها به وجود بیاید.

 

بیشتر بخوانید: بهترین ضبط های ماشین ( 6 مدل )

 

توصیه ای که داریم این است که برای عیب یابی نویز در سیستم صوتی ماشین خود حتما به نمایندگی و یا مرکز تعمیرات سیستم صوتی و افراد دارای مهارت و سابقه در این زمینه مراجعه کنید تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه های خود شاهد از بین رفتن ایراد در سیستم صوتی خود به نحو احسن باشید و برای از بین بردن نویز در سیستم صوتی خود دچار مشکلات عدیده و تا حدودی بیهوده نشوید.

نویز در بلندگوها

برای رفع نویز سیستم صوتی ماشین چه اقداماتی را باید به عمل بیاوریم؟

قبل از ارائه ی هر گونه راه کار برای رفع مشکل در سیستم صوتی می بایست ذکر کنیم که اکثر مشکلاتی که برای سیستم های صوتی ایجاد می گردند خصوصا مشکل نویز سیستم صوتی ماشین، به دلیل استفاده از محصولات فیک و یا غیر اصل برای سیستم های صوتی است که معمولا توسط افراد سوءاستفاده کننده و کلاهبردار و بدون سابقه در زمان نصب صورت می گیرد.

مورد اولی که باید برای رفع نویز سیستم صوتی ماشین انجام دهید این است که منبع نویز را پیدا کنید. برای مثال در صورتی که نویز از طریق دینام ماشین تولید شود می توانید این موضوع را از طریق دور موتور متوجه شوید.

برای این منظور دور موتور خودروی خود را افزایش و کاهش دهید در صورتی که صدای نویز با افزایش و کاهش دور موتور بیش تر و کم تر شود می توانید نتیجه بگیرید که منبع تولید نویز دینام می باشد.

 

از خرید اینترفیس با کیفیت غافل نشید!

نویزبلندگو

مورد دیگری که می بایست در راستای از بین بردن نویز سیستم صوتی ماشین انجام دهید بررسی مسیر سیم کشی نصب سیستم صوتی می باشد. در صورتی که نصب سیستم صوتی غیر اصولی انجام شود شاهد به گوش رسیدن صدا های اضافی از جمله صدای سوت و دیگر صدا های اضافی خواهیم بود.

برای مثال در صورتی که کابل RCA از نزدیکی کابل برق بگذرد سبب نویز سیستم صوتی ماشین می گردد.

یکی از راه کار هایی که می توان برای از بین بردن نویز سیستم صوتی ماشین استفاده نمود، بهره گیری از نویز گیر می باشد. نویز گیر نویز را از بین نمی برد بلکه صدا های با فرکانس بالا را از بین می برد.

در صورت استفاده از نویزگیر مشکل به کل حل نمی شود چرا که نویز گیر همراه با صدای نویز صدای اصلی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد، به این ترتیب که شاهد کاهش کیفیت صدای پخش شده می شویم.

محصولات و مقالات مرتبط:  پیشنهاد سیستم صوتی ماشین تا یک میلیون  |  دکلس چیست + بهترین مدل دکلس موجود در بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *